AZS Opole | AZS Politechnika Opolska najmocniejszym klubem kanadyjkowym  w Polsce
5425
post-template-default,single,single-post,postid-5425,single-format-gallery,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

AZS Politechnika Opolska najmocniejszym klubem kanadyjkowym  w Polsce

Czworo opolskich kanadyjkarzy zakwalifikowało się do kadry narodowej: Piotr Kuleta, Mateusz Borgieł, Mateusz Zuchora i Aresen Śliwiński.

Fotografie – Patrycja Langner.

Relacja – Dawid Kuleta.
Podczas III Pucharu Polski w sprincie kajakowym, który jednoczenie był ogólnopolską jesienną konsultacją seniorów świetnie zaprezentowali się kanadyjkarze AZS-u Politechniki Opolskiej. W zawodach, które odbyły się w Wałczu w dniach 26-28.10.2018 r. wystąpiło pięcioro opolskich kanadyjkarzy. Zawody składały się z przejazdów indywidualnych na dystansie 2 kilometrów oraz 250 metrów, a z nich kwalifikowano się do wyścigów finałowych na 1000 metrów i 500 metrów. Doskonałą predyspozycję pokazał Piotr Kuleta (AZS Politechnika Opolska), który po przejazdach indywidualnych zajął drugą pozycję tuż za Wiktorem Głazunowem (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Swój wysoki poziom ponownie potwierdził w finałowym wyścigu na olimpijskim dystansie 1000 metrów zajmując drugie miejsce z czasem 3:58,30, wyścig wygrał Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) z czasem 3:57,56. Trzeci na mecie w tym wyścigu zameldował się Marcin Grzybowski (MKS Czechowice-Dziedzice) osiągając czas 4:01,63. Z Kuletą w finałowym wyścigu na 1000 metrów zmierzyli się również jego klubowi koledzy, Mateusz Zuchora, który zajął wysokie 5 miejsce oraz Mateusz Borgieł, który zajął 7 miejsce. Na dystansie 1000 metrów w barwach AZS-u Politechniki Opolskiej wystąpili również Grzegorz Szpynda z 14 lokatą oraz Arsen Śliwiński z 22 lokatą. Ten ostatni odkuł się w finałowym wyścigu na dystansie 500 metrów gdzie zajął wysokie 8 miejsce. Tak dobre wyniki podczas jesiennej konsultacji seniorów sprawiły, że czworo opolskich kanadyjkarzy zakwalifikowało się do kadry narodowej: Piotr Kuleta, Mateusz Borgieł, Mateusz Zuchora i Aresen Śliwiński.

Zdecydowanie cieszy mnie taki wynik podczas jesiennej konsultacji, to dobry prognostyk na kolejny sezon. Ostatni miesiąc przygotowań spędziłem w Opolu i jak widać efekty tego są bardzo dobre. Postanowiłem przygotować się do następnego sezonu trenując w Opolu a nie na kadrowych zgrupowaniach. Moim celem jest start i walka o medale na jedynce na dystansie 1000 metrów podczas Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a one już za 2 lata. To jest mój i na nim się w pełni skupiam, swój debiut miałem na igrzyskach w Londynie 2012 roku, od tamtego czasu bardzo się rozwinąłem oraz wiele nauczyłem i teraz zamierzam to w pełni wykorzystać – podsumowuje Piotr Kuleta.

Cały sezon uważam za bardzo udany, jestem aktualnym mistrzem Europy w maratonie kajakowym do lat 23. Ponad to wraz z Mateuszem Zuchorą sięgaliśmy po srebrny medal Mistrzostw Europy w maratonie kajakowym w kategorii seniorskiej. Zdecydowanie mamy powody do dumy i jeszcze większą motywację do dalszej ciężkiej pracy na treningach – mówi Mateusz Borgieł.

Podczas całego sezonu pokazaliśmy naszą wszechstronność, startowaliśmy zarówno w wyścigach sprinterskich poprzez długodystansowe aż do maratonów. Łącznie w tym sezonie grupie kanadyjkarzy AZS-u Politechniki Opolskiej na Mistrzostwach Polski udało się wywalczyć 3 złote, 3 srebrne oraz 4 brązowe medale, więc nasza grupa jest naprawdę mocna. Ponadto pokazały to ubiegłe zawody gdzie każdy z nas zameldował się na lokacie w ścisłej czołówce. Kolejny sezon przed nami i to na nim skupiamy swoją uwagę, w miarę jedzenia apetyt rośnie, a kanadyjkarze z AZS-u Politechniki Opolskiej mają ogromny – kwituje Mateusz Zuchora.

Gratulacje dla całej drużyny, szczególnie za zaangażowanie i ciężką pracę. Bez tego żaden z sukcesów nie mógłby mieć miejsca. Brawo!