AZS Opole | Kajakarze KU AZS-u Politechniki Opolskiej z 15 medalami Mistrzostw Polski Seniorów w Sprincie
5981
post-template-default,single,single-post,postid-5981,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Kajakarze KU AZS-u Politechniki Opolskiej z 15 medalami Mistrzostw Polski Seniorów w Sprincie

Podczas Mistrzostw Polski rozegranych w ubiegły weekend na torze regatowym Malta
w Poznaniu opolscy kajakarze stawali na podium aż 15 razy. Dzięki tak dobremu występowi opolski klub zajął drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Rel. Dawid Kuleta.

Tak dobrego występu na Mistrzostwach Polski kajakarze AZS-u Politechniki Opolskiej nie zaliczyli jeszcze nigdy. Dla porównania rok temu na tej samej imprezie zawodnicy opolskiego klubu wywalczyli raptem 6 medali, z czego tylko jeden był złoty. W tym roku złotych medali jest 4, srebrnych również 4 oraz 7 brązowych. Żaden inny klub nie zdobył tylu medali, co opolanie. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej jest podyktowane tym, że opiera się ona przede wszystkim na ilości złotych medali, a tych więcej zdobył AZS AWF Gorzów Wlkp., bo aż 6. Łącznie zawodnicy z Gorzowa wywalczyli 10 medali, jest to drugi najlepszy wynik pod względem liczby zdobytych medali z pośród wszystkich klubów.

Fot. Od lewej Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski, Tomasz Barniak, Mateusz Kamiński, Mateusz Zuchora, Piotr Kuleta fot. Archiwum klubowe.

Worek z medalami dla opolskiego klubu w sobotę otworzyli Piotr Kuleta i Mateusz Zuchora, którzy wywalczyli srebrny medal w konkurencji kanadyjek dwójek na dystansie 1000 metrów. Obaj zawodnicy okazali się bardzo skuteczni, ponieważ na podium stawali jeszcze trzy razy. Na najwyższym stopniu podium w konkurencji kanadyjek czwórek na dystansie 1000 metrów wraz z Mateuszem Borgieł i Grzegorzem Szpyndą oraz dwa razy na najniższym stopniu podium. Raz w konkurencji kanadyjek dwójek na dystansie 500 metrów i raz w konkurencji czwórek na tym samym dystansie wraz z Dawidem Kuletą oraz Marcinem Ruczyńskim. Najskuteczniejszą z Pań okazała się Karolina Markiewicz, która zdobyła aż trzy medale. Pierwszy (srebrny) wraz ze swoją siostrą Pauliną Markiewicz w konkurencji kajakowych dwójek na dystansie 1000 metrów, drugi (brązowy) w czwórce na dystansie 500 metrów wraz z Martyną Leśniak, Pauliną Markiewicz oraz Zuzanną Wolbach. Trzeci najcenniejszy, ponieważ złoty wywalczyła wraz z Zuzanną Wolbach w dwójce na dystansie 200 metrów.

Fot. Od lewej Karolina Markiewicz, trener Bartosz Jaszczyński, Zuzanna Wolbach, fot. Archiwum klubowe.

Dodatkową satysfakcję ze zwycięstwa dał naszym zawodniczkom fakt, że w wyścigu tym pokonały dwójkę reprezentantek Polski Katarzynę Kołodziejczy i Helenę Wiśniewską, które startowały w barwach Zawiszy Bydgoszcz. Dwa złote i dwa srebrne medal dla AZS-u Poliotechniki Opolskiej wywalczył kanadyjkarz Michał Łubniewski. Oba złote medale zdobył na dystansie 200 metrów, pierwszy w konkurencji kanadyjek jedynek,  a drugi w konkurencji dwójek wraz z Arsenem Śliwińskim, z którym w tym roku sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Świataw tejże konkurencji. W tym sam składzie w konkurencji dwójek kanadyjek na dystansie 500 metrów Panowie wspólnie sięgnęli po srebro, a niewiele później kolejny srebrny krążek dołożyli zajmując drugie miejsce w wyścigu czwórek na tym samym dystansie wraz
z Mateuszem Borgieł oraz Grzegorzem Szpyndą. W konkurencji kajakowych dwójek mężczyzn na dystansie 200 metrów brązowy medal wywalczyła osada Michał Bil i Piotr Morawski.

Po dwa brązowe medale w kanadyjkowej jedynce sięgnął Mateusz Borgieł, pierwszy zdobył na dystansie 1000 metrów, a drugi na najdłuższym z dystansów, czyli na 5000 metrów. Na tym samym dystansie w konkurencji kanadyjkowych jedynek kobiet kolejny brąz dla Opola wywalczyła Aleksandra Jacewicz, tym samym domykając worek z medalami dla opolskiego klubu.

Fot. Pierwsze miejsce, od lewej Mateusz Borgieł, Grzegorz Szpynda, Piotr Kuleta, Mateusz Zuchora, fot. archiwum klubowe (4).

– To, że jesteśmy jednym z najlepszych kajakowych klubów w Polsce było dla nas wiadome, ale sami nie spodziewaliśmy się tak wspaniałego występu  i licznego dorobku medalowego. Wszyscy ciężko pracowaliśmy przez ostatni rok i teraz zbieramy plony tej pracy. Osobiście chciałbym podziękować zawodnikom za włożony wysiłek w osiągnięcie tego wyniku
i pogratulować, bo naprawdę jest czego – mówi trener Bartosz Jaszczyński.

– Przyjemnie jest patrzeć jak nasza praca owocuje. W zaledwie kilka lat udało nam się stworzyć jeden z najlepszych klubów kajakowych w Polsce. Mimo to staramy się na tym nie poprzestawać, dlatego jako Opolski Związek Kajakowy jesteśmy organizatorem tegorocznych Mistrzostw Polski w Maratonie Kajakowym, które już w przyszły weekend będą rozgrywane w Opolu na Odrze. Serdecznie chciałbym zaprosić wszystkich opolan i nie tylko, do udziału
w tych zawodach i kibicowania naszym zawodnikom. Szczerze wierzę, że ta impreza pomoże zainspirować kolejnych młodych ludzi do uprawiania kajakarstwa i sięgania po największe
z trofeów – mówi trener oraz prezes Opolskiego Związku Kajakowego.

Fot. Pierwsze miejsce, od lewej Grzegorz Szpynda, Mateusz Zuchora, Mateusz Borgieł, Piotr Kuleta, fot. archiwum klubowe (1).