AZS Opole | Udane żniwa opolskich kanadyjkarzy podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski
5050
post-template-default,single,single-post,postid-5050,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Udane żniwa opolskich kanadyjkarzy podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski

Podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski w Kajakarstwie rozgrywanych 18-20.05.2018 r. w Sztumie kanadyjkarze AZS-u PO Opole wywalczyli aż cztery medale – dwa złote, srebrny i brązowy. Do ich dorobku dwa kolejne medale dołożyli kajakarze. Ich złoto i brąz pozwoliło klubowi zająć trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Autor: Dawid Kuleta.

Pierwszego dnia rozgrywanych zawodów na najwyższym stopniu podium biegu „seniorskich dwójek kanadyjek” na 10 km triumfowała osada AZS-u PO Opole w składzie Mateusz Borgieł, Grzegorz Szpynda. Druga w tym wyścigu była osada Szymon Kosteński, Patryk Gluza (AZS AWF Poznań), a na najniższym stopniu podium znów pojawiła się osada AZS-u PO Opole w składzie Dawid Kuleta, Mateusz Zuchora.

Dwa kolejne medale kanadyjkarze zdobyli drugiego dnia zawodów startując w „seniorskich jedynkach kanadyjkach” na dystansie 10 km. Pierwszy na mecie zameldował się Mateusz Zuchora (AZS PO Opole), tuż za nim na drugiej pozycji wpłynął Mateusz Borgieł (AZS PO Opole). Grzegorz Szpynada (AZS PO Opole), który również brał udział w tym wyścigu zajął czwarte miejsce pokazujący równie wysoką formę co koledzy z podium.

Pierwszy z medali dla kajakarzy, złoty zdobył pierwszego dnia Michał Bil (AZS PO Opole) w konkurencji „seniorskich kajakowych jedynek”. Drugi z medali, brązowy Michał wywalczył następnego dnia płynąc w kajakowej dwójce również na 10 km z klubowym kolegą Marcinem Przypadło (AZS PO Opole).

Sześć wywalczonych medali przez zawodników AZS-u PO Opole dało finalnie klubowi trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, w której wygrał AZS AWF Poznań, a drugi był klub Zawisza Bydgoszcz.

Start na tych zawodach zaliczam do bardzo udanych, szczególnie że na podium stawały po dwie osady AZS-u PO Opole. Dla mnie i dla Mateusza Borgieła start na jedynkach był kluczowy, moje zwycięstwo i jego drugie miejsce pozwoliło nam się zakwalifikować do kadry narodowej. Oznacza to, że będziemy mieli szansę powalczyć o medale podczas Mistrzostw Europy w Maratonie Kajakowym w Chorwacji. Wystartujemy tam razem na dwójce w kategorii seniorów, a poza tym Mateusz popłynie też jedynkę  w kategorii młodzieżowej do lat 23 – komentuje Mateusz Zuchora.

Ponadto podczas ubiegłego weekendu (17-20.05.2018 r.) w zawodach kajakowego Pucharu Świata w Szeged (Węgry), w narodowych barwach w szranki na dystansie 1000 m w kanadyjkach jedynkach stanął Piotr Kuleta (AZS PO Opole), który zajął tam trzecie miejsce w finale B, co ogólnie dało mu dwunastą pozycję.

Podczas swojego biegu półfinałowego oraz finałowego osiągnąłem  bardzo dobre czasy bo w okolicach 3 minut i 52 sekund. Czołówka świata pokazała jednak, że ten sezon zaczyna z bardzo wysokiego pułapu, podczas zawodów padło kilka rekordów świata. Zawody te były dla mnie pewnego rodzaju sprawdzianem i kamieniem milowym przed startem w Mistrzostwach Europy, jedną z dwóch najważniejszych imprez w tym roku. Wiem, w którym miejscu obecnie jestem ze swoją formą i wiem, w którym kierunku  zmierzać by na głównej imprezie powalczyć o medale – podsumowuje Piotr Kuleta.