AZS Opole | Złota dwójka z Opola. Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora mistrzami Europy w maratonie kajakowym
5975
post-template-default,single,single-post,postid-5975,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Złota dwójka z Opola. Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora mistrzami Europy w maratonie kajakowym

Kanadyjkowa dwójka AZS-u Politechniki Opolskiej  Mateusz Borgieł – Mateusz Zuchora wywalczyła złoty medal podczas Mistrzostw Europy w maratonie kajakowym rozgrywanych w ubiegły weekend w Decize (Francja).

Rel. Dawid Kuleta.

Od lewej: Adam Docze, Marton Kover, Mateusz-Zuchora, Mateusz Borgieł, Diego Romero, Manuel Campos, fot. archiwum własne.

Opolscy zawodnicy w walce o złoty medal perfekcyjnie rozegrali niedzielny wyścig kanadyjek dwójek na dystansie 26,2 km w kategorii seniorów. Już na samym starcie mocno ruszyli wysuwając się na prowadzenie, po niespełna 2 kilometrach wraz z osadą z Hiszpanii i Węgier utworzyli grupę uciekinierów, która systematycznie zwiększała przewagę nad resztą stawki. Podczas drugiej przenoski Borgieł i Zuchora wraz z węgierską osadą uciekli Hiszpanom, którzy popełnili błąd przy wsiadaniu do łódki. Od tego momentu było wiadomo, że walka o złoto rozegra się pomiędzy Polakami i Węgrami. Na ostatnim nawrocie przed metą prowadzili Węgrzy, ale Borgieł i Zuchora wyszli z niego po wewnętrznej i zaatakowali uzyskując niedużą przewagę. Walka toczyła się do samego końca, finalnie Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora wygrali z Węgrami Adamem Docze i Martonem Koverem o 1,54 sekundy. Trzeci na mecie zameldowali się Hiszpanie Manuel Campos i Diego Romero, warto wspomnieć, że ten drugi rok wcześniej w tej samej konkurencji zdobył złoto wraz z Oscarem Graną.

Od lewej: Mateusz Zuchora, trener Mateusz Rynkiewicz, Mateusz Borgieł.

Złoto z dwójki to nie jedyny sukces opolskich kanadyjkarzy podczas tych zawodów. Mateusz Borgieł może pochwalić się też brązowym medalem z jedynki w kategorii kanadyjkarzy do lat 23. Natomiast Mateusz Zuchora zajął 6 miejsce na jedynce w wyścigu Short Race, w którym wygrał Wiktor Głazunow na co dzień reprezentujący AZS AWF Gorzów Wielkopolski.

– Ten złoty medal ogromnie cieszy, szczególnie, że wyścig był bardzo wymagający a konkurencja cały czas na nas napierała. Wiele osad, z którymi się ścigaliśmy występuje na tego typu imprezach od lat, a co za tym idzie mają ogromne doświadczenie, które jest bardzo ważne w tak taktycznych wyścigach. Śmiało możemy stwierdzić, że nasza strategia się sprawdziła i że rozegraliśmy ten wyścig perfekcyjnie nie popełniając żadnego błędu po drodze. Myślę, że to stanowi o mistrzach – mówi Mateusz Zuchora.

– Zdecydowanie jest progres, rok temu byliśmy drudzy a teraz złoto należy do nas. To ogromna radość móc stanąć na najwyższym stopniu podium. Przyznam szczerze, że miałem ogromną ochotę odegrać się za wyścig na jedynkach, w którym wywalczyłem brąz. Doliczono mi 15 sekund kary za nie ominięcie boi przez co uciekła mi grupa, ale finalnie udało mi się dopłynąć na trzeciej pozycji. Wyścig na dwójkach poszedł po naszej myśli i mam złoto – kwituje uśmiechnięty Mateusz Borgieł.

Od lewej: Mateusz Zuchora, Mateusz Borgieł. Fot. Nina Jelenc Photogrphy Canoe Europe.

Już 6-8 września będzie można zobaczyć w Opolu zmagania dwójki Borgieł-Zuchora w Mistrzostwach Polski w martaonie kajakowym, będą one rozgrywane na Odrze.